Surfové začátky - Francie - Seignosse, Soustons

Letos na začátku srpna jsme vyrazili na dovolenou po krásách východní Francie. První týden jsme strávili v rolích turistů na úplném severu v Bretani a druhý týden v rolích surfových začátečníků na úplném jihu atlantického pobřeží v surfové základně poblíž Soustons.


Na základně je možné se ubytovat buď ve stanu, karavanu, nebo v domě. My jsme zvolili tu nejpohodlnější variantu a bydleli jsme v bývalé zemědělské budově, přestavené na noclehárnu. V budově je asi 5 dvou- až čtyřlůžkových pokojů. Přízemí je v podstatě velká společenská místnost vybavená krbem, gaučíky a velkým jídelním stolem. Samozřejmě nechybí vybavená kuchyně a koupelna. Celé vybavení je z masivního dřeva a to včetně sprchového koutu:) Vše je trošku punk, ale já jsem se zde cítil strašně příjemně. Součástí výbavy je množství longboardů, které je možné si zdarma půjčit, nebo indobaordy na kterých můžete v době odpočinku potrénovat svoji rovnováhu, což se vám bude určitě při surfování hodit. Celé místo dýchá přátelskou atmosférou a pohodou.
Pro surfové panice, jako jsme byli i my, je zde možnost zapůjčit veškeré vybavení a nebo si domluvit surfové lekce. Oficiálně jsou lekce asi 3. První je zaměřená na teorii kolem surfování, základní techniku pádlování a první kobry a takeoffy na pěně. V druhé lekci se prohloubí znalosti z lekce pomocí videocouchingu a třetí lekce je zaměřena na chytání opravdových vln na lineupu a jejich ježdění. První lekce stojí cca 45€ a je asi o deset euro dražší než lekce následující. Lekce je možná platit zvlášť, nebo jako balíček, který je asi o 15€ levnější. Součástí každé lekce je půjčení komplet výbavy na celý den.

A jak vlastně probíhaly naše první surfové pokusy? Náš výcvik začal jak jinak než na suchu. Seznámili jsme se s prknem, s tím jak se správně dostat do vody, jak si vybrat vhodné místo k surfování a hlavně jak pádlovat a jak se na surf postavit. Tohle všechno jsme si vyzkoušeli a ani jsme se nenamočili. Po cca hodinové teoretické přípravě jsme se přesunuli asi 10 km na pláž do Soustons. Po asi 30 ti minutové “procházce” přes rozpálené duny jsme konečně dorazili na spot a mohlo se začít s tréningem na ostro v oceánu. První věc co je třeba natrénovat je pořádný pádlování - žádné šolíchání a čeření vody, ale pořádné záběry celým předloktím. Když už jsme jakž tak pádlovali, tak přišli na řadu první kobry. Tzn. rozpádlovat se a pokud se mi podaří vlnu(rozuměj pěnu) chytit, tak se pokusit dostat do pozice kobry(jogíni určitě znají). Komu se dařilo odjíždět kobry začal za chvilku zkoušet první take-offy. 

Začátky nejsou jednoduché a vlastně jsou celkem vyčerpávající, ale nejsou tak strašně těžké jak jsem se různě dočetl nebo doslechl. Ne každému jde všechno hned, ale pokud vytrváte, určitě se brzy dostaví první úspěchy. V naší skupině se během prvního dne každému povedl aspoň jeden take-off a následná krátká jízda na pěně.
Další dny jsme už trénovali bez koučů a snažili jsme se prohlubovat nabyté zkušenosti, což se nám více či méně dařilo. Přibližně v půli týdne se vlny zvedli na dvojnásobnou velikost. Pro zkušené surfaře asi nic extra, ale musím říct, že když jsem se poprvé vrhl do vody a snažil se vlny přepádlovat a dostat se na line-up, měl jsem z té masy vody docela respekt. Zde je třeba zmínit, že zkušený surfař se s vlnamy nepere jako my, ale napozoruje si v jakých chodí setech a do vody se vrhá v době kdy síla vln poleví a nastane ta krátká chvilka, kdy se dá celkem beztrestně probojovat až na line-up. Další možnost je využít tzv. rip currentu, což je v podstatě zpětný proud, kterým odtéká voda z vln zpět do oceánu.

Surfování není jenom o dokonalé koordinaci pohybů, rovnováze a fyzickém skillu, ale z hodně velké části je o porozumění oceánu a znalosti fyzikálních zákonitostí. Člověk může pádlovat jako Kelly Slater, ale pokud se vlny lámou o 10 metrů blíž ke břehu budou ho stejně podjíždět.
S blížícím se koncem naší dovolené i vlny ztráceli na energii, takže jsme poslední dny věnovali výletu do mořského akvária v Biarritzu, nebo výletu na longboardech. V okolí je spousta krásných měst a městeček a také spousta cyklostezek, takže všemožným výletům ať už na kole, nebo na longboardu se meze nekladou.

Kdybychom měli více času, rád bych navštívil Pyreneje, které má člověk stále na dohled a které se majestátně tyčí nad hladinou oceánu.
Aby se z člověka stal hotový surfař je třeba určitě víc, něž několik dnů nesmělých pokusů, ale i těch několik dnů je krásný zážitek a pokud budu mít další příležitost, rád si opět nechám vypláchnou dutiny slanou vodou a pískem:)

Detailní informace o surfové základně: Playground Travel - Soustons


Žádné komentáře:

Okomentovat